اداره کل کتابخانه های عمومی استان اصفهان
اخبار داخلی
1397/2/24 دوشنبه با حضور اساتید، نویسندگان و علاقمندان به شعر و ادبیات؛ هشتمین کارگاه شعر در کتابخانه عمومی زواره اردستان برگزار شد هشتمین کارگاه شعر با حضور اساتید، نویسندگان و علاقمندان به شعر و ادبیات در سالن مطالعه کتابخانه عمومی مجمر زواره‌ای اردستان برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی اداره کل کتابخانه های عمومی استان اصفهان، اشرف سادات نکویی؛ رییس اداره کتابخانه‌های عمومی شهرستان اردستان، هدف از برگزاری این کارگاه را آموزش اصول اولیه شعر، شناسایی و جذب جوانان و نوجوانان علاقمند و مستعد در زمینه شعر و آموزش اجرای صحیح شعرخوانی و فن بیان اظهار کرد.

وی با اشاره به اینکه این کارگاه با مربیگری احمد علی ضیائی شاعر و نویسنده بومی زواره برگزار شد افزود: سید احمد علی ضیائی؛ نویسنده، شاعر و محقق زواره ای  متولد  ۱۳۲۸ و مولف کتاب «فرهنگ امثال زواره» است که در زمینه‌ سرودن شعر، نقد و بررسی و تحقیق پیرامون متون غنی فارسی فعالیت دارد.

ضیائی در این کارگاه با اشاره به دو رویکرد موجود در زبان شعر گفت: گروهی به گونه‌ای افراطی تمایل به شکل زبان دارند و باعث شده‌اند که شعر خالی از تخیل و تصویر شود و گروهی دیگر که رسالت شعر را تنها انتقال مفاهیم می‌دانند، که به نظر بنده هردو به بیراهه رفته‌اند و باید میان این دو رویکرد تعادل برقرار شود.

ضیائی افزود: هر شاعر دارای زبان مختص به خود است و باید همواره در تلاش باشد که داشته‌های لفظی و زبانی خود را ارتقا ببخشد.

وی راه رسیدن به این مقصود را مطالعه، مواجهۀ زیستی، مواجهۀ شنیداری با کلمات و مواجهۀ بیانی با  آن‌ها دانست و اظهار داشت: اگر این چهار روش را به‌کار ببریم و دانسته‌های خوبی کسب کنیم می‌توانیم به سلوک لفظی یا زبانی برسیم و این همان زبان خلاقۀ ماست.

در پایان کارگاه، از شاعران جوان و نوجوان خواسته شد اشعار خود را قرائت نمایند تا ضمن تشویق  و ایجاد انگیزه به رفع کاستی ها و زیباسازی بیشتر اشعار دست یابند.

بيشتر
تمامی حقوق این پورتال متعلق به نهاد کتابخانه های عمومی کشور می باشد

اجرا با : پورتال سازمانی سیگما